חדשות

מד"א מתכנן הפעלת חדר מיון נייד באמבולנסים שיצוידו במכשור מתקדם

ההערכה היא כי השיטה תחסוך למערכת הבריאות מיליוני שקלים בשנה ותצמצם את מספר הפינויים לחדרי מיון שאינם מסתיימים באשפוז

אמבולנס מד"א. בעיית עיכובים של אמבולנסים במלר"ד. צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

מד"א מתכוון לבצע פיילוט ביולי הקרוב שבו יפעיל "חדר מיון" נייד כאשר יקבל קריאה במוקד ובהתאם להתרשמות רופא ממצבו של מי שיתקשר למוקד ויתאר את הבעיה הרפואית הדחופה שלו. בעתיד הכוונה היא שכאשר תיעשה התקשרות למוקד 101, המוקדן יתרשם ראשון מהדיווח, ואז או שישגר צוות פינוי באמבולנס מתאים להעברה לחדר מיון, או יעביר את השיחה לרופא במוקד מד"א שיהיה מאויש ברופא 24 שעות ביממה.

הרופא ינסה להבין מהי מהות הבעיה, ינחה בטלפון או בשיחת וידיאו לסמארטפון כדי להתרשם טוב יותר מהתלונה. בפנייה זו הוא עשוי לבקש למשל לצלם כוויה ולשלוח את התמונה אליו. האופציה השלישית תהיה בהתאם לדיווח והתרשמות המוקד והרופא – שיגור חדר מיון נייד. כך מדווח הבוקר (ה') "ידיעות אחרונות".

מד"א החל לרכוש את הציוד הנדרש לחדר המיון הנייד שיימצא באמבולנסים הייעודיים לכך: מכשירים לבדיקת דם שמנפיקים תוצאות בתוך דקות ספורות, אולטרסאונד קטן, מכשיר לבדיקת אוזניים (צילום תעלת האוזן), סטטוסקופ משוכלל שמקליט פעימות הלב, נשימה וניע מעיים, אוטוסקופ לבדיקת עיניים ומכשיר אק"ג המשדר את קצב הלב. כל הבדיקות שייעשו באמצעות ניידת זאת יהיו בביתו של המתלונן בפנייתו למד"א.

עדיין לא נקבעו העלויות השונות לשלוש האפשרויות שינהיג מד"א. ההערכה היא שקופות החולים יסכימו לסבסד אותן.

הערכה נוספת: שיטה זו תחסוך למערכת הבריאות מיליוני שקלים בשנה וגם תצמצם את מספר הפינויים לחדרי מיון שאינם מסתיימים באשפוזים. על פי הדיווח, מספר הפינויים לחדרי מיון בבתי החולים שמבצע מד"א מדי שנה מגיע לכ-800 אלף, כ-250 אלף מהם, בבדיקות שנעשות בחדרי המיון, אינם נזקקים לאשפוז ומשוחררים לבתיהם. בשיטת ההפעלה החדשה צפוי שמספר הפינויים לחדרי מיון ירד לכ-550 אלף בשנה, מה שיקטין את העומס על חדרי המיון.

בדיווח צוטט סגן השר יעקב ליצמן שבירך על הפרויקט. מנכ"ל מד"א אלי בין אמר: "מדובר בפריצת דרך בעולם בשירות טרום-אשפוזי, תוך שילוב בשיטות עבודה חדשניות וטכנולוגיות מתקדמות. צמצום הפינויים לחדרי המיון גם ימנע הידבקויות".

מנהל אגף הרפואה במד"א ד"ר רפי סטרוגו אמר: "התכנית תאפשר לקבל מרחוק (טלה-רפואה) תוצאות בדיקות ראשוניות של מטופל כאשר איכות הטיפול לא תיפגע. כל ההחלטות יתקבלו בידי רופא".

 

נושאים קשורים:  מד"א,  חדר מיון נייד,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
25.05.2018, 11:01

רעיון יפה.

אנונימי/ת
26.05.2018, 17:11

הגיע הזמן

אנונימי/ת
15.07.2018, 11:19

מ.ד.א. היה חלוץ בהכנסת השרות המהפכני בזמנו של היחידות לטיפול נמרץ ["שח"ל כפי שנקראו בזמנו - שרות חולי לב] בירושלים, מהפכה שללא ספק שיפרה משמעותית את השרידות של חולי לב לאחר אוטם, איסכמיה לא יציבה, הפרעות קצב וכמובן גם בטראומה. פעולה נכונה בתחום חדר המיון הנייד עשוייה להיות תרומה משמעותית לבריאות הציבור, להקטנת העומס בחדרי מיון ולהקטנת התחושות הלא נעימות הכרוכות בפנייה לרוב חדרי המיון בארץ. יש לאחל למ.ד.א הצלחה רבה!