חדשות

לראשונה: ישראלי נבחר לנשיא האיגוד האירופי של הרופאים המרדימים

ד"ר זאב גולדיק מביה"ח "כרמל" נבחר לתפקיד בכנס השנתי של ה-ESA; "אפעל להביא לישראל את כנס האיגוד שיתקיים ב-2019"

רופא ישראלי נבחר לראשונה לתפקיד נשיא האיגוד האירופי של הרופאים המרדמים. ד"ר זאב גולדיק, מנהל יחידת ההתאוששות במרכז הרפואי "כרמל" שבחיפה ויו"ר ועד הרופאים בבית החולים, נבחר לתפקיד בכנס של איגוד ה-ESAי (European Society of Anesthesiology), שנערך בשטוקוהולם בחודש שעבר.

ד"ר זאב גולדיק (צילום: אלי דדון)

ד"ר זאב גולדיק (צילום: אלי דדון)

ד"ר גולדיק, שישמש בתפקיד במשך ארבע השנים הקרובות, נבחר בהצבעה שנערכה במהלך הכנס השנתי, וזכה ב-31 מתוך 44 קולות חברי הגוף הבוחר; המתמודד הנוסף על התפקיד, פרופסור אנדריאס הפט מגרמניה, קיבל 13 קולות.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, ציין כי לא היה עד היום תקדים לכך שישראלי הגיע למעמד של נשיא נבחר של איגוד אירופי זה. לדבריו, התפקידים הרמים ביותר אליהם הגיעו רופאים מרדימים ישראלים עד להכרזה על הבחירה היו ראשי צוותי תת-התמחות וראשי קבוצות מקצועיות שונות.

ב-ESA יש כיום מעל 18 אלף חברים מכל רחבי אירופה, וביניהם גם רופאים מרדימים ממדינות ערב. "כאשר בדף הפייסבוק של האיגוד פורסמו לא מכבר תוצאות הבחירות לנשיא, קיבלתי 50 'לייקים' מרופאים מהמדינות הערביות – לבנון, מצרים, סעודיה ואיחוד האמירויות", סיפר ד"ר גולדיק ל"דוקטורס אונלי", "רופאים ערביים לא מעטים מכירים אותי".

ד"ר גולדיק הוסיף כי, "עד היום אני גם משמש כיו"ר המועצה העליונה לבחינות לקבלת רישיון ברפואה באירופה (CESMA) – שהוא גוף ייעוץ של האיחוד האירופי. באחרונה ניהלתי בקהיר בחינות לרישיון רופא באירופה, שבהן נטלו חלק 400 רופאים מצרים צעירים".

ד"ר גולדיק הוא יליד ארגנטינה, ולמד רפואה בבואנוס-איירס. הוא עלה לישראל ב-1982, והתמחה כרופא מרדים בבית החולים "כרמל".

על תוכניותיו כנשיא האיגוד האירופי אמר, כי בדעתו להשקיע את מירב מאמציו בנושאי חינוך רופאים צעירים לתחום ההרדמה וכן לפעול כדי שכנס האיגוד יתקיים בישראל ב-2019. "עד 2018 לוח הכנסים של הארגון כבר נקבע", ציין.

ד"ר רינת אברמוביץ, בטקס חלוקת המענק (צילום: EPA)

ד"ר רינת אברמוביץ, בטקס חלוקת המענק (צילום: ESA)

בתוך כך, ד"ר רינת אברמוביץ, מהמכון לתרפיה גנטית בבית החולים "הדסה", זכתה במהלך הכנס במענק מחקר יוקרתי מטעם ה-ESA, בשווי של 60,000 יורו. זהו אחד משני מענקים בלבד הניתנים מדי שנה על ידי האיגוד. המענק מיועד למחקר בנושא "שינויים בתהליך ההתחדשות של הכבד כתוצאה מדימום חריף והחייאה בדם מאוחסן לפרקי זמן שונים". מחקרה נמצא בשלב מתקדם, והוא עשוי לשנות, למשל, את הטיפול שיינתן לחולים אשר עוברים כריתה חלקית של כבד.

ד"ר אברמוביץ משמשת גם כמרצה בכירה בפקולטה לרפואה של "הדסה" והאוניברסיטה העברית. על המענק שקיבלה, אמרה: "בימים אלו, כאשר המימון למחקרים הוא קשה הרבה יותר להשגה, מענק זה עוזר מאוד להמשך ולהעמקת המחקר בשלוש השנים הקרובות. מובן מאליו שיש בכך גם משום מחמאה וקבלת הכרה עולמית מהארגון האירופי לגבי חשיבות מחקרנו. זאת, בנוסף להכרה ולמענק התמיכה שהתקבלו מהמדען הראשי של משרד הבריאות בישראל".

נושאים קשורים:  חדשות,  ד"ר רינת אברמוביץ,  ESA,  European Society of Anesthesiology,  ד"ר זאב גולדיק,  האיגוד האירופי של הרופאים המרדימים,  רופאים מרדימים,  הר"י,  בית החולים "כרמל",  המרכז הרפואי "הדסה",  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות