חדשות

ד"ר סם פרנייה: "אם ה'טיטאניק' הייתה טובעת היום, ניתן היה להציל את חייהם של חלק ניכר מהנוסעים"

ספר חדש מאת ד"ר סם פרנייה, חוקר בתחום מדע ההחייאה, טוען כי הסברה לפי המוות הוא בלתי הפיך אינה מדויקת כיום. משך חייהם של תאי הגוף לאחר המוות הוא כמה שעות, שבמהלכן ניתן להשפיע על תהליכי המוות התאי

ד"ר סם פרנייה, חוקר בתחום מדע ההחייאה (modern resuscitation science) באוניברסיטת סטוני ברוק, סבור כי עקב התקדמות ניכרת בתחום זה, בעיקר בעשור האחרון, המוות הוא כיום מצב הפיך בהינתן תנאים מסויימים. לטענתו המוות אינו אירוע המתרחש ברגע מסוים, אלא תהליך ממושך, הניתן להיפוך עד כמה שעות לאחר התרחשותו. לא ברור בכמה שעות בדיוק מדובר, אולם לדבריו אם, לדוגמא, ה"טיטאניק" הייתה טובעת כיום, כמאה שנים לאחר טביעתה ב-1912, היה אפשר להציל את חייהם של חלק ניכר מהנוסעים שנמשו מהים ללא רוח חיים שעתיים לאחר הטביעה. הגילוי העיקרי הוא לטענתו העובדה שתהליכי מוות תאי מתחילים בתאי הגוף רק לאחר המוות הקליני, וניתן להשפיע על תהליכי המוות התאי.

כתוצאה מההתקדמות במדע ההחייאה יש אנשים שהוחזרו לחיים לאחר שליבם הפסיק לפעום, וניתן לבחון את החוויות שהם חווים בתקופה שבין המוות לחזרה לחיים. זהו הנושא העיקרי של ספרו של ד"ר פרנייה, "למחוק את המוות".

ד"ר פרנייה מדגיש כי אינו חוקר אנשים שחוו "כמעט מוות" או אנשים בתקופה שטרם המוות, אלא אנשים שמתו מבחינה רפואית, והושבו לחיים. השבתם של יותר אנשים לחיים מתאפשרת כיום בעקבות פיתוח שיטות יעילות יותר לעיסוי בית החזה ולקירור (באמצעות קירור חיצוני ועירוי נוזל מקורר), וכן מתן עירוי נוזלים שמסוגל לאפשר העברת חמצן לתאים.

ד"ר פרנייה מייחס חשיבות רבה לקירור. משך חייהם של תאי הגוף לאחר המוות הוא כמה שעות, תלוי בסוג התא (4 ימים עבור תאי עצם, 24 שעות עבור תאי עור, ועד שמונה שעות עבור תאי מוח). קירור מאפשר מניעה של נזק מוחי למטופלים לאחר החייאה מוצלחת. למרות שלפי הנחיות רבות הקירור מומלץ, רק מעט מהמטופלים שעשויים להפיק מכך תועלת, אכן מקבלים טיפול זה. ד"ר פרניה מציג את סיפורה של אישה שנמצאה מתה ביער בשעה 8:32 בבוקר, כשטמפרטורת גופה 20 מעלות (כלומר כמה שעות לאחר המוות). מאמצי החייאה בשטח לא צלחו, והיא הובאה לבית החולים בשעה 9:22 בבוקר, כשטמפרטורת גופה עדיין 20 מעלות. בבית החולים היא עברה החייאה והנשמה, ולאחר שש שעות טיפול החל חום גופה לעלות, ולבה החל לפעול מחדש. לאחר שלושה שבועות שוחררה האישה מבית החולים, ללא נזק מוחי.

לאור התרחבות התחום האפור סביב הגדרת המוות סבור ד"ר פרנייה כי חשוב לבחון את מודעות האדם והתהליכים הנפשיים סביב המוות, שכן קיימות עדויות לפיהן ההכרה נמשכת זמן מה לאחר המוות. לדבריו ידוע כיום כי הטענה שהמוות אינו הפיך אינה מדויקת, ובמשך זמן מה לפחות המוות הוא מצב הפיך.

מקור:

http://www.huffingtonpost.com/sam-parnia-md-phd/resuscitation-science_b_2767935.html

נושאים קשורים:  חדשות,  מוות,  החייאה,  עיסוי לב,  קירור
תגובות